Menü

Anket

Sitemizi Beğendiniz mi?
Evet (%74,7)
Hayır (%20,5)
Kararsız (%4,67)

Toplam Oy: 214

Tüm Anketler

Takvim

« Ocak - 2023

»

PT SL ÇŞ CM CT PZ
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

İstatistikler

 Toplam Hit: 4375973
 Sitede Aktif: 1
 Ip: 44.192.254.59
 Browser: Default - 0.0
 Toplam Kategori: 20
 Toplam Blog: 561
 Toplam Yorum: 28
 Toplam Resim: 6
 Toplam Mesaj: 16

Etiket Bulutu

15 Temmuz 2016 Cumâ Dirilişi adayname aile âile Akdeniz Üniversitesi akrostiş anı Antalya Antalya Palas aşık edebiyatı ÂŞIK EDEBİYATI BABA başbakan başkanlık Bedford, Araba sevdası Biyografi cami cemaat cemiyet chp cuma cumhurbaşkanı çocuk edebiyatı Çocuk Edebiyâtı ÇOCUK ŞİİRLERİ dede deneme DÎNÎ ŞİİRLER DİNİ-MİLLİ ŞİİRLER DÖRTLÜK edebiyat eleştiri eymür eymür köyü eymürname GÜZELLEME halk şiiri halk şiri HÂTIRA hâtıralar HAYAT HİKÂYESİ HECE HECE VEZNİ hiciv İMAM-HATİP PİLÂV GÜNLERİ işkence KADİR GECESİ KÂFİYE komşu ülkeler koşma köy yazıları köyname lüleburgaz MANİ Manzum Fıkralar mızrap NÂMELER Nasreddin Hoca NURİ KAHRAMAN okul edebiyatı ordu ordu hayat ordu hayat gazetesi ordu imam-hatip Palace Palas RAMAZAN RAMAZAN EDEBİYATI recep tayyip erdoğan siyâset şiir toplum türkiye ulubey Yalçın Yüksel Yeni Türkiye zulüm

Blog

RSS Takip Tavsiye Et İndir (.doc) Okunma: 2699
BİZ DE İMAM-HATİPLİYİZ Sn. ADİL AKYURT

İSRÂİL NEREYE KOŞUYOR? NEREDE KALMIŞTIK?

BİZ DE İMAM-HATİPLİYİZ Sn. ADİL AKYURT!

Önceki gün, Çarşamba akşamı Ordu İmam-Hatip Lisesi Müdürlüğü’nün GELENEKSEL YIL SONU ETKİNLİĞİ ve HATİM DUASI MERASİMİ Programı vardı. Geçen yıl başlatılmıştı bu etkinlik. Bu defâ 2.si yapıldı. Çok güzel ve tek kelimeyle muhteşemdi. Akledenlerden ve emeği geçenlerden Rabbim râzı olsun.

Tam 99 hatim yapılmış yıl boyu. Duâsını, okulun ilk kurucuları arasında da yer alan, emekli vâiz M.Hulûsi MURTAZAOĞLU yaptı. Gerek sunucu Tâlip CAN Bey ve gerekse duâyı yapan hocamız, geçen gün yaşanan GEMİ ve PKK baskını dolayısıyle duâlarında FİLİSTİN ve MEHMETÇİKLER’e özel vurgu yaptılar. 2000 civârındaki katılımcının coşkun âminleri hepimizi duygulandırdı.

Emektar büyüklerimiz, kurucularımızdan, okulla özdeşleşmiş isimler Osman ALTAŞ ve M.H. MURTAZAOĞLU hocalarımıza, okulumuzun 1 numaralı öğrencisi ve ilk mezunları olan Mehmet Ali KEÇECİ ve Resul UÇAR Ağabeylerin elleriyle PLÂKET verilmesi âdetâ, çınarların buluşması denilebilecek özellik ve güzellikteydi. Gerçek bir kadirşinâslık ve vefâ örneğiydi.

Biz yıllarca bu ve benzeri tablolar için uğraştık. Sanırım 10’a yakın yıl bu anlamda PİLÂV GÜNÜ ya da KIR GEZİLERİ adıyla, tüm halkımıza açık Ordu İmam-Hatip Câmiası eksenli piknikler düzenledik. Çoğu defâ da çok sınırlı kişilerdik. İş, bir-kaç samîmî arkadaşın ve öğrencinin fedâkârlıklarıyla yürüyordu. Böyle elimizde, devlet hazırı mutfak, eleman, öğretmen, öğrenci de yoktu. Sandalye, sıra, oturak, masa, kürsü, mkrofon, bardak, tepsi! Hepsi, hepsi ordan-burdan bulup-buluşturmaydı. 

Hattâ, ENSAR VAKFI olduğumuz için, okulla ilgili bir etkinlik olmasına rağmen Sn. Âdil AKYURT’tan bir naylon sandalye bile alamamıştık. Bir defâsında, öğrencilerimizi şehirde piknik dâvetiyesi dağıtırken görmüşler de, ondan dolayı hem öğrenci hem de biz azar yemiştik. Tavrı anlaşılınca da, sonraki senelerde bu konuda herhangi bir talepte bulunmamayı yeğlemiştik.

Nedense, bize ve bizim gibi düşünen arkadaşlara karşı aynı tavır hâlâ devam ediyor. İşte bu akşam da ortaya çıktı; içten içe devâm eden, 28 Şubat bahâne edilerek, o rûha eklemlenmiş tavırlar.

Çocuklarımızı izlerken ağlayasım geldi. Onlar ne güzel, ne efendi, ne tatlı çocuklar öyle. Hele öğretmenleri; ne kadar beyefendi ve de hanımefendiler. Öğrenciler, öğretmenler bir arada; birbirlerini gördüklerinde gözleri ışıldıyor. Evlerinden daha mutlular sanki onların arasında. Bu öğrencilerle, bu öğretmenlerle neler yapılmaz? Her ay, hattâ her hafta! Çocuklar bence bu akşam kendilerini ispat ettiler.

Sunculuk yapan yavrularımız da, çağırdıkları öğrencileri tanımlama metinleri de hem akıcı, hem esprili, hem de ağır başlıydı. Öyle, adı âmire çıkmış, meşhurlar arasına girmiş bâzı kişilerin argo ağzı ve cıvıklıklarından eser yoktu! Hele dizilerde sergilenen, internet ekranlarını ablukasına almış pespâye dili gördükten sonra bu çocukların, hep çevrelerinde dolaşan bu sululuklardan nasıl etkilenmemiş olduğuna hayret ediyorsunuz! Tekrar tebrikler; bu nezih çocuklara, onları yetiştirenlere ve âilelerine…

Şennur BİLGİN kızımız nasıl bir çocuktu öyle? O mezunlar konuşması neyin nesiydi? O nasıl metindi, nasıl okuyuştu? İnsan olan insanın içinin titrememesi mümkün değil. Bizim neslin yaşadıklarının dramatizesiydi sanki! Yavrumuzu tebrik ediyorum. Âilesini de ayrıca kutluyorum.

Hemen onun ardından, BU SEVDÂ SENİN adlı şiirimi okumak geldi içimden. Kızımızın konuşmasının üstüne öyle bir giderdi ki; en azından tamamlayıcı olurdu. Ömrümüz olur da, idâreci arkadaşlarımız da bu sözlerimizden alınmazlar ve yâ insafa gelir de lûtfederlerse, gelecek seneye belki, inşâllâh! Biz, ondan önce, önümüzdeki günlerde şiiri buraya yazarız da, haklı ya da haksız olduğumuz konusunda karârı siz verirsiniz!

Peki ya Esrâ YURTTAŞ! Efendimiz(SAV)in VED HUTBESİ’ni okudu baştan sona; hem de ezbere olarak. Öylesine içten, öylesine duygulu, öylesine etkileyici. Kızımızı ve okulumuza, onun gariban öğrencilerine, herkese, işinin hakkını vererek, güler yüzle ve ibâdet aşkıyla hizmet eden annesini, tüm âileyi, böyle bir çocuk yetiştirerek bu anlamda, bir çok, bizler gibi işin sâdece edebiyatını yapanlara örnek olduğu için tebrik ediyor, yavrularının daha nice güzel günlerini görmelerini Cenâb-ı Hak’tan niyâz ediyorum.

Sevgili Muhammed KILIǒa gelince; SAKARYA TÜRKÜSÜ güzeldi. Önemli olan da bu. Ancak, fon yüksek verildiği için okuyuş biraz gölgede kaldı, o kadar. Benzer ilgi ve başarılarınızın devâmını dileriz. Tavsiyem, bir-kaç arkadaşınızla bir-kaç şiir daha belirleyip, İmam-Hatip Lisesi adına bir şiir gecesi yapmanızdır. Aslında bunlar çok basit şeyler. Niyet edildiğinde, bu yaz size fazlasıyla yeter. 10. sınıfta olduğuna göre, gelecek yıl ilk aylarda programı uygular, bizi de dâvet etmeyi unutmazsın inşâllâh.

Niye mi böyle diyorum? Çünkü, bu programa beni dâvet eden, okulumuzun Vakıf Başkanı İbrâhim YÜKSEL oldu. Geldim ama, selâmım bile kerhen alındı sanki. Ben bundan, bu dâvetin bile İbrâhim YÜKSEL’in özel tasarrufu olduğu düşüncesine kapıldım akşamki bu tavırlardan sonra.

İşin enteresan tarafı İbrâhim YÜKSEL Bey, öz be öz dayımdır. Demek ki, 7 yıl okuduğun, yaklaşık 17 yıl öğretmen olarak görev yaptığın okuluna gelebilmen için bile “DAYIN OLACAK!”

Bakın işte, “dayı!” denince akan sular bile duruyor! Nitekim, söz bitmeden, yer bitti. Başlıkta vurgulamak istediğimiz yere hiç gelemedik. Ki, asıl can alıcı nokta orada! Bu konu başladı ki, daha bitmez. Artık bu iş, hatır-gönül barajını aşmıştır…

Her neyse… Biliyorsunuz, ülke ve dünyâ gündemi de çok yüklü ve oldukça kritik bir yerlerde. Devletimizin karşı  karşıya bulunduğu durumlara bakın, bir de, milletin binbir ümitle yetiştirdiği, kâlbinin en güzel yerlerinde taşıdığı bizlerin buralarda sergilediğimiz ucuzluklara! Allâh(CC) hepimizi ıslâh etsin! Başka ne diyeyim?!

Yarın, tüm STK’larımızın ortaklaşa düzenlediği FİLİSTİN MİTİNGİ var.

 Saat 14.00’de Cumhûriyet Meydanı’nda. Halk olarak hepimiz dâvetliyiz,

ve zulmü lânetlemek, millet olarak tek yumruk olduğumuzu göstermek adına

inşâllâh hepimiz cümbür-cemaat oradayız… Herkese hatırlatalım inşâllâh!

Cumâmız mübârek, yarınki mitingimiz hayırlı ve bereketli olsun…

Hepimizin yüreği ihlâs ve samîmiyet nurlarıyla dolsun ves’selâm…

 

ORDU HAYAT GAZETESİ

03.06.2010 

  # Yorum Yaz #

İsim :

Yorum :
(Max. 400 Karakter)

 
» Benzer 5 Konu
 Konu Başlığı Tarih Okunma
  - İŞTE SANA CENNETİN ANAHTARI 3/25/2012 2302
  ..GİDİYOR HÂTIRALAR... 3/26/2012 1616
  10 OCAKtan 12 EYLÜLe YÜRÜYENLER... 3/26/2012 1727
  17 YIL ÖNCE BU GÜN 3/26/2012 1833
  28İNDEN 22SİNE ŞUBAT DEFTERİ 3/25/2012 1807

En Çok Okunanlar Son Yorumlananlar Hakkımda
POPÜLER MASONLAR ORDUDA (6492)
AKROSTİŞ YAZILARI (5370)
FOTOĞRAF-NÂME (5028)
EYMÜR-NÂME 1 (4514)
EYMÜR-NÂME 3 (4470)
MODA-NÂME (4326)
EYMÜR-NÂME 2 (4264)
Nûri KAHRAMAN (3948)
Bedford-nâme (3884)
BAYRAMLAŞALIM DOSTLAR! (3827)
ÜÇ ÖZTÜRK, BİR MEVLÂNÂ.. (1)
CHP-NÂME (1)
GACAROĞLU AHMET EFENDİ (1876-1962) (1)
FOTOĞRAF-NÂME (4)
37 YIL ÖNCESİ, KÖYDE BU GÜN.. (1)
NASIL BİR İL BAŞKANI? (1)
ERKAN TEMİZ BEYİN TELEFONU (1)
BİZ DE İMAM-HATİPLİYİZ Sn. ADİL AKYURT (1)
MODA-NÂME (3)
AKROSTİŞ YAZILARI (4)
 

Www.GirdapTasarim.Com Tarafından Hazırlanmıştır...