Menü

Anket

Sitemizi Beğendiniz mi?
Evet (%74,7)
Hayır (%20,5)
Kararsız (%4,67)

Toplam Oy: 214

Tüm Anketler

Takvim

« Ocak - 2023

»

PT SL ÇŞ CM CT PZ
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

İstatistikler

 Toplam Hit: 4376002
 Sitede Aktif: 1
 Ip: 44.192.254.59
 Browser: Default - 0.0
 Toplam Kategori: 20
 Toplam Blog: 561
 Toplam Yorum: 28
 Toplam Resim: 6
 Toplam Mesaj: 16

Etiket Bulutu

15 Temmuz 2016 Cumâ Dirilişi adayname aile âile Akdeniz Üniversitesi akrostiş anı Antalya Antalya Palas aşık edebiyatı ÂŞIK EDEBİYATI BABA başbakan başkanlık Bedford, Araba sevdası Biyografi cami cemaat cemiyet chp cuma cumhurbaşkanı çocuk edebiyatı Çocuk Edebiyâtı ÇOCUK ŞİİRLERİ dede deneme DÎNÎ ŞİİRLER DİNİ-MİLLİ ŞİİRLER DÖRTLÜK edebiyat eleştiri eymür eymür köyü eymürname GÜZELLEME halk şiiri halk şiri HÂTIRA hâtıralar HAYAT HİKÂYESİ HECE HECE VEZNİ hiciv İMAM-HATİP PİLÂV GÜNLERİ işkence KADİR GECESİ KÂFİYE komşu ülkeler koşma köy yazıları köyname lüleburgaz MANİ Manzum Fıkralar mızrap NÂMELER Nasreddin Hoca NURİ KAHRAMAN okul edebiyatı ordu ordu hayat ordu hayat gazetesi ordu imam-hatip Palace Palas RAMAZAN RAMAZAN EDEBİYATI recep tayyip erdoğan siyâset şiir toplum türkiye ulubey Yalçın Yüksel Yeni Türkiye zulüm

Blog

RSS Takip Tavsiye Et İndir (.doc) Okunma: 1984
NASIL BİR İL BAŞKANI?

BURADA ÇINAR, AMERİKADA KEŞİF YEMEN İLLERİNDEN ORDU İLLERİNE

NASIL BİR İL BAŞKANI?

Her şeyden önce, bu milleti tanıyan, “millet olmak ne demek, devlet ne, sorumluluk ne, adâlet ne?” gibi soruları kendi içerisinde tartan, cevaplarını hissederek yaşayan, bu noktada, kendisinin, milletinin ve partisinin farkında olan, târihî süreç içerisinde yaşanan mâcerâların, taşınan ve geleceğe taşınmak durumunda bulunulan espri ve yükümlülüklerin künhüne vâkıf bir başkan.

Bu bağlamda, en azından AkParti’yi ve misyonunu gerçek anlamda tanıyıp içselleştiren, ona ve onun şahsında, tüm dünyâya örneklik konumundaki ülkeye leke ve halel getirmeme diye bir derdi, ideâli, hayâli olan, tüm tasarruflarını ona zarar vermeyecek şekilde yapabileceğine dâir içerisinde güven, ideâl ve duygu kırıntıları bulunan bir il başkanı!

Kendine ve çevresine sâhip bir başkan. Bununla, kendine ve yandaşlarına çalışan bir başkanı anlatmak istemiyoruz elbette. Dirâyetli, hizmet için çevresiyle kenetlenip gönül berâberliği ve icraat temposu oluşturabilen başkan demek istiyoruz.

Hizmette ve tüm süreçte, adâletsizlik ve sapma anlamına gelebilecek uygulamaların önünde durabilecek, bu noktada âbi, kardeş, yandaş, asil-vekil, büyük-küçük hatırı değil, Hakkın ve de halkın hatırını gözetebilecek, partinin kendisine temel olarak aldığı ve isminin başına koyduğu prensibi her türlü etkinin tasallutundan koruyabilecek bir başkan.

ÇİFTE SORUMLU BAŞKAN

Özelde, Ordu için, daha da ileriye giderek madde-mânâ dengesini iyi kurabilecek bir başkan diyoruz. Çünkü, belediyesi olmayan bir kentin hükûmet işlerini yönlendirme konumunda olacak başkanın, belediyenin boşluğunu da bir şekilde doldurmağa çalışması gerektiği açıktır.

Belediye olmayan yerde, hükümetin icraatları canlı olarak yansımayabiliyor. Dolayısıyla, yöresel faaliyetlere el atmadan olmaz. Belki parti olarak direkt değil ama, gönüllü kuruluşlarla iş birliği, ya da en azından hal-hatır sorma, veyâ, “nasıl yardımcı olabiliriz?” şeklinde simgesel anlamda dahî olsa ilgilenilerek bu boşluğun giderilmesine katkıda bulunulabilir.

Ne yazık ki, şimdiye kadar AkParti il başkanlıklarında böyle bir dert ve eğilim görmedik. Ne iş peşinde koştuklarını bilmiyoruz. Ancak, tâkip edebildiğimiz kadarıyle kültürel işlerle hiç alışverişleri olmadığı, toplumsal aktivitelerle ilgilerinin bulunmadığı ortada.

KÜLTÜR MÜ, SARAYI MI?

Hemen, “Kültür Sarayı!” demeyin lütfen. Biz binâları kasdetmiyoruz. Binâ çok yapılıyor. İşte TOKİ! Ama, bu devâsâ hizmetlerin kaynağı Ankara. Kaldı ki, bize düşen sarayın içini kültürle doldurmak. Meselenin burası da, elinde imkânı, mekânı ve makâmı olanların ilgi alanında bulunup, öncelikli mesele niteliği arz etmelidir. Söylemek istediğimiz bu.

Pardon, ama başkanlık, vekillik gibi işler olunca hemen atılıveriyorlar. Teşkilâtta bir-kaç yıl görev yapan, her hangi bir yerinde bir şekilde bulunan, Tayyip’in merkez enerjisiyle orada burada boy gösterenler, kerâmeti kendilerinden zannedip hemen uçuşa geçmeğe kalkıyorlar. Belki birilerinin siyâseti gereği dolmuşa geliyorlar, bilmiyoruz. Ama sonra n’oluyor; bir köşede unutulup gidiyorlar.

YENİLER, HİZMET, ZİHNİYET!

Yeniler hep öyle. Köşe dönmeci zihniyet. Her şeyi bir atlama taşı görüyorlar. 40 civârında il başkanının aday adaylığı için istifâsı da bunun delîli. Bunlar tipik örnek olduğu için söylüyorum.

Demek istediğimiz, şimdiki milliyetçilik-mâneviyâtçılıkta da aynı mantalite geçerli: Faydacılık. Paraya, makama, mevkîye dönüşmeyen hizmete boşuna hamallık, enâyilik gözüyle bakılıyor maalesef. Onun için de kimse elindeki işe odaklanmıyor. Hemen, bir öne atlamanın peşinde. Pişmeden şişmeye çalışıyor. Sonra da bir yerlerde kırılıp-dökülüyor. İnşâllâh bundan sonrası daha iyi olur.

KALAN SAĞLAR BİZİMDİR!

Neyse, gidenler gitmiş. Bizi şimdi gelecekler ilgilendiriyor. Şu an 10 civârında isim dolaşıyor il başkanlığı için. Hepsi de AkPartili. Saydığımız özellikleri elbetteki hepsi taşıyordur. Ancak, bu konuda, partinin vizyon ve misyonunu temsilde,  hangisi daha ideâl olur, kişisel artıları bulunup taban-tavan dengesini kurmada, itilmiş, küstürülmüş, bir taraflarda unutulmuş, çizginin temel dinamikleri diyebileceğimiz kesimleri bir şekilde aktiviteye katmada başarıyı kim yakalayabilir konusu önem arz ediyor.

Bizim için başkanın kim olduğundan ziyâde, milletimizin özlem ve beklentileriyle özdeşleşen tavır, tutum ve uygulamalarıyla herkesin başkanı olabilen, adâletli, dirâyetli, haysiyetli ve de tek kelimeyle şahsiyetli birinin olmasıdır.

Sevgili okurlar, listeden ümitliyiz. Bu işler hep böyle gitmez ya. Kaldı ki, mesele ciddiyet ve hassâsiyetle ele alınıyor. Her şey iyiden iyiye, inceden inceye değerlendiriliyor bize akseden kadarıyla.

Hepinizi bu güzel duygu ve düşüncelerle selâmlıyor; bu, “işte böyle, bir anlık!” sanal bir hâl olmasından endîşe ettiğimiz hayâl tadımızın bozulmaması dileğiyle, Cenâb-ı Hak’tan her şeyin hayırlısını niyâz ediyor, sizlere kalbî sevgi ve saygılar sunuyoruz ves’selâm…

 

ORDU HAYAT GAZETESİ

06.02.2011

  # Yorum Yaz #

İsim :

Yorum :
(Max. 400 Karakter)

 
» Benzer 5 Konu
 Konu Başlığı Tarih Okunma
  - İŞTE SANA CENNETİN ANAHTARI 3/25/2012 2302
  ..GİDİYOR HÂTIRALAR... 3/26/2012 1616
  10 OCAKtan 12 EYLÜLe YÜRÜYENLER... 3/26/2012 1727
  17 YIL ÖNCE BU GÜN 3/26/2012 1833
  28İNDEN 22SİNE ŞUBAT DEFTERİ 3/25/2012 1807

En Çok Okunanlar Son Yorumlananlar Hakkımda
POPÜLER MASONLAR ORDUDA (6492)
AKROSTİŞ YAZILARI (5370)
FOTOĞRAF-NÂME (5028)
EYMÜR-NÂME 1 (4514)
EYMÜR-NÂME 3 (4470)
MODA-NÂME (4326)
EYMÜR-NÂME 2 (4264)
Nûri KAHRAMAN (3948)
Bedford-nâme (3884)
BAYRAMLAŞALIM DOSTLAR! (3827)
ÜÇ ÖZTÜRK, BİR MEVLÂNÂ.. (1)
CHP-NÂME (1)
GACAROĞLU AHMET EFENDİ (1876-1962) (1)
FOTOĞRAF-NÂME (4)
37 YIL ÖNCESİ, KÖYDE BU GÜN.. (1)
NASIL BİR İL BAŞKANI? (1)
ERKAN TEMİZ BEYİN TELEFONU (1)
BİZ DE İMAM-HATİPLİYİZ Sn. ADİL AKYURT (1)
MODA-NÂME (3)
AKROSTİŞ YAZILARI (4)
 

Www.GirdapTasarim.Com Tarafından Hazırlanmıştır...