Menü

Anket

Sitemizi Beğendiniz mi?
Evet (%74,7)
Hayır (%20,5)
Kararsız (%4,67)

Toplam Oy: 214

Tüm Anketler

Takvim

« Nisan - 2023

»

PT SL ÇŞ CM CT PZ
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

İstatistikler

 Toplam Hit: 4527194
 Sitede Aktif: 1
 Ip: 172.70.135.78
 Browser: Default - 0.0
 Toplam Kategori: 20
 Toplam Blog: 561
 Toplam Yorum: 28
 Toplam Resim: 6
 Toplam Mesaj: 16

Etiket Bulutu

15 Temmuz 2016 Cumâ Dirilişi adayname aile âile Akdeniz Üniversitesi akrostiş anı Antalya Antalya Palas aşık edebiyatı ÂŞIK EDEBİYATI BABA başbakan başkanlık Bedford, Araba sevdası Biyografi cami cemaat cemiyet chp cuma cumhurbaşkanı çocuk edebiyatı Çocuk Edebiyâtı ÇOCUK ŞİİRLERİ dede deneme DÎNÎ ŞİİRLER DİNİ-MİLLİ ŞİİRLER DÖRTLÜK edebiyat eleştiri eymür eymür köyü eymürname GÜZELLEME halk şiiri halk şiri HÂTIRA hâtıralar HAYAT HİKÂYESİ HECE HECE VEZNİ hiciv İMAM-HATİP PİLÂV GÜNLERİ işkence KADİR GECESİ KÂFİYE komşu ülkeler koşma köy yazıları köyname lüleburgaz MANİ Manzum Fıkralar mızrap NÂMELER Nasreddin Hoca NURİ KAHRAMAN okul edebiyatı ordu ordu hayat ordu hayat gazetesi ordu imam-hatip Palace Palas RAMAZAN RAMAZAN EDEBİYATI recep tayyip erdoğan siyâset şiir toplum türkiye ulubey Yalçın Yüksel Yeni Türkiye zulüm

BABA HÂTIRALAR

Bu Kategoriye Ait Blogları Rss İle Takip Et
Eki`15
2
BABA HÂTIRALAR
BABA HÂTIRALAR

Yorumlar(0)

SIKINTILI GÜNLER…

7-8 sene alışveriş ettik. Allâh rahmet eylesin. İyi adamdı. Oturur güzel güzel konuşurduk. Hoş sohbetti. Allâh râzı olsun. Beni hiç boş çevirmedi. Allâh da onu utandırmasın.

Dünyâ hâli. Çok rahat zamanları vardı. Sıkıntılı günleri de oldu. Bir defâsında baktım çok düşünceli. Bir derdi var, belli. Zâten kendisi de anlattı. Bundan cesâret alarak ben de şöyle söyledim:

-         Eğer bana sorarsan, bir şeyi yanlış yaptın Sâlim Efendi. Neyi dersen, sen fındıkçısın, bununla yoğrulmuşsun, bundan anlarsın. Sonradan başka işlere kalkıştın. İnşaat senin neyineydi?

-         Haklısın, aslında acele etmek durumunda kalmasaydık iyi bir işti, çocuklar için de daha uygundu ama, evdeki hesap çarşıya uymadı. Fındık piyasası da umduğumuz gibi gitmedi. Yaşanacak sıkıntı varmış, n’aapalım?

 falan dedi. Allâh rahmet eylesin. Toplum için faydalı bir insandı.

Turan ÇEKÜÇ  16 Ocak 2015

ÇOK ELİMDEN TUTTU:

İnce, uzun, normal şapkalı bir amca girdi içeri. Selâm verdi. Yaşı 80'in üzerinde. Arayan gözleri babamın fotoğrafına odaklanıp da şöyle bir bakınca;

- Allâh nur gölünde yatırsın. Çok elimden tuttu o adam. Sen oğlu musun?

- Evet. Sizin isminiz ne amca?

- Ömer, Ömer İnan. Babanı yıllardır tanıyorum. Çok alışveriş ettik. İyi adamdı. Allâh rahmet eylesin.

1 Aralık 2014

 HEY GİDİ!

Çok iyi adamdı. Fotoğrafını görünce gözüm yaşarıyor. Şuraya bak; hey gidi eski adamlar!

Kırlı’dan Şakir ANIL 10.06. 2014

 

YARDIMCI OLMAK İSTERDİ:

Köyde cenâze var. Sakartaş'tan Pala Kızı diye bilinen Hüsne Teyze (Kahraman) rahmete kavuşmuş. Kendisi yıllardır yatalaktı. Yaşı da 90'nın üzerinde.

Her neyse, annemle cenâzeye gidiyoruz. Güzel bir hava var. Yazdan kalma derler ya; o cinsten. Çavuşoğlu'nu dönünce çok da yabancı olmayan bir sîmâ bize doğru baktı. Durduk. Elindeki sigarayı atarak arabaya bindi.

- Nereye?

- Cenâzeye!

- Tahmin etmiştik. Sizin neyiniz oluyor?

- Bir şeyim değil, ben Oğmacalıyım; ama oğlu Kemâl arkadaşım. Bir şey olursa haber ver demiştim. Hem ben burada 35 seneye yakın Meliğin Mehmetlerde bekçilik yaptım. Köyü iyi biliyorum. Bu Sâlim Amca'nın arabası değil mi?

- Onun bu yollarda çok arabasına bindik. O mâvi arabaya. Yolda izde bizi hep alırdı. Yolda bırakmazdı. İyi adamdı. Bir defâsında sizin o köy içi tarafında, dik yolda beton döküyoruz. Hani arabalar hep kalıyordu, çıkamıyordu ya, orada. Sâlim Amca geldi öteden beri, selâm verdi;

- Çocuklar, size yardımcı olmak isterdim, hem de çok, ama şu sıra biraz rahatsızım dedi. Yoksa hakîkaten iş yapmayı seven, yardımcı olmak isteyen bir adamdı. Gördüğüm kadar köye katkısı da çoktu. Herkese faydalı olmak isterdi. Allâh rahmet eylesin.

Ali AKSU 25 Kasım 2014

Hey gidi baba hey! Hey gidi dünyâ hey! Ben Ünye’de hapisteydim. 3,5 sene yattım. Yeni çıktım. Şurda bir yere uğramıştım. Orda konu oldu. Sâlim Âbi’nin rahmetli olduğunu söylediler; geldim.

Ben ayrıca depremzedeyim. Halamı ziyârete gitmiştim. Orada depreme yakalandık. 1 sene sonra öğrendim. Çok yoğun bakımda kaldım. Yüzüm-gözüm şimdi iyi. O zamanlar bir görseydiniz. Ümit kesilmişti.

İşte, Sâlim Amca bana çok el tuttu. Kömür aldı, soba aldı, kabuk verdi. Gelip derdimizi ona yanardık. Hey gidi baba hey! Allâh (CC) rahmet eylesin! Allâh cennetini mekân etsin, Allâh cennetini mekân etsin. Ganî ganî rahmet eylesin… Çok yardımcı oldu bana, çok. Çok iyiliği oldu; maddî-mânevî. Tüpüm yok, sebzem yok; hep yardım etti.

Nihat OKUTAN (2013 Yazı)

 


Eki`15
2
BABA HÂTIRALAR
BABA HÂTIRALAR

Yorumlar(0)

BURALARIN CANIYDI…

24 Nîsan 2015 târihli Hürses Gazetesi’ni açtığımızda iç sayfalarda babamın fotoğrafıyla karşılaştık. Muzaffer GÜNAY Bey’in, Hâfız Osman ALTAŞ merhumun hayâtını anlatan yazı dizisinde babamın da açıklamaları yer allıyordu. Bu bağlamda konulmuş. Karşı komşumuz Sâlih YÜKSEL fotoğrafı görünce;

-         Hey gidi Sâlim Amca. Sanki yaşıyor gibi. Dünyâ yalan be hocam; şuraya baksana! Heybetli, dağ gibi bir adamdı. Yürüyüşüyle, duruşuyla karizmatik, ayrıca sıcak kanlı bir insandı.

-         Ama, ölüm kötü değil be hocam, güzel şey sonuçta. Hepimiz öleceğiz. Orada çok rahat belki de şimdi. Böyle inanıyoruz. Ama o, çok başkaydı gerçekten. Farklıydı.

-         Her şeyden önce, şimdi daha iyi anlaşılıyor ki hakîkâten büyük işadamıydı. Baba adamdı. Bu sokağın, buraların canıydı. Mahalle ağırlığını kaybetti sanki…

şeklinde dile getirdi duygu ve düşüncelerini. Gerçekten öyle; o da zâten böyle diyordu. Biz onun yaptıklarını korumanın mücâdelesindeyiz. Değil yeni bir şey yapmak. Nitekim, dün OSB Câmii’ne cenâzeye gittiğimizde nice insan Câmi derneğindeki çalışma ve gayretleri bağlamında babamın adını zikretti.

İşte, karşıdaki fabrika binâsı onun eseri. Dönüşte Park Apartmanı; yine öyle. Ve Karşıyaka’daki Kahraman Apartmanı. Şimdi hepsi de, hemen kıyısında sâhipsiz, hattâ cansızcasına yatan Ordu’nun biriciği BEDFORD gibi. Ve işte dükkân ve üstteki dâireler. Bir zamanlar Kayadibi’nde 100 dönüm fındık bahçesi. Şimdi, Kireçocağı arazisi vs…

            Sevgili babacığım; Yüce Rabbimiz, bu hafta başı idrâk ettiğimiz Üç Aylar ve akşam gönüllerimizi nurlandıran REGÂİP kandilinin mağfiret iklîminden hepimizi hisseyâb eylesin inşâllâh diyor seni sevgi, saygı ve minnetle anıyor, rûhunun şâd, makâmının âlî olması için duâlar ediyoruz…

24 Nîsan 2015

ONA ÇOK GÜVENİRDİK…

Elinde bir poşet fındıkla girdi içeri yine soğuk bir bahar günü. Sâlih kantara koyup, Sâlim de tartarak hesabını yaptı. Çocuklar paranın küsürâtını denkleştirirlerken, zaman zaman, özellikle cumartesileri buradan gelip geçen ve bâzen böyle bize de uğrayan, halim-selim hâliyle karşımızda oturan teyzeye tanışmak adına, hep tebessüm eden, kan ayaklı, mûnis yüzünden aldığımız cesâretle, espriyle başlayıp bir şeyler sordum:

-          Teyzeciğim, hayr’ola arasıra uğruyorsun, yine başak mı ettin?!

-          Yok oğlum işte. Bir çuval kadar fındık yapıyorum yazın. Amelenin peşinden, harman kenarlarından falan. Bir kenara koyuyorum. Sonra, elden isteyeceğime ihtiyâç oldukça böyle getirip satarak harçlık ediyorum. Aslında 1 tona yakın fındığımız oldu. Çocuklara verdik. Bununla idâre ediyoruz. Bana yetiyor, Allâh’a şükür.

-          Sizi ta öteden beri tanıyor, yılardır buralarda görüyoruz ama adınızı bilmiyoruz. Köyünüz neresiydi?

-          Yavrum ben Gülyalı’danım. Havaalanına yakın evimiz. Adım da Necmiye. Evet ben hep buraya gelirim. Baban alıştırdı bizi. Ona çok güvenirdik. Kimseyi kırmadığı gibi bizi de hiç kırmazdı. Bu goruk, şu buruk, çürük demez getirdiklerimizi alırdı. Aslâ boş çevirmezdi. Müşterilerini hep idâre ederdi. Bizim o taraftan buraya gelen diğer arkadaşlarım da hep böyle söylüyorlar.

-          Evet, öyleydi teyze. Biz pek karışmıyorduk o varken. Onun müşterilerle kendine has, uzun geçmişe dayanan tanışıklık ve âşinâlıklardan kaynaklanan yakın, sıcak bir diyalog şekli vardı. Bizim onu yapma şansımız yok.

-          Senin oğlun bu değil mi? O da öyle mâşâllâh, çok iyi çocuk. Gençlerde şimdi böyle çocuklar pek yok.

-          Dedesine çekmiş, o da insan canlısı. Allâh selâmet versin, duâdan unutmayın inşâllâh.

-          Tabiî, hadi Allâh’a ısmarladık…

-          Güle güle teyze, yolun açık olsun.

04.04.2015

 

-          Bir âile gibiydik. Beni burada evinde misâfir de etti. O zamanlar çarşıda evimiz falan yoktu.  Köye dönüş için araba da olmazdı belli saatten sonra. Bizi evinde misâfir ederdi. Ey gidi Sâlim Bey. Çok başka adamdı, candan biriydi.      28 Eylül 2015  Cemâl Bayram

BABAMA ŞİİRLER

Babacığım;

Seni hiç,

Böylesine özlememiştim!

Gidişin uzadıkça

Yokluğun daha da yakınlaşıyor…

 

18 Mart 2014


Toplam 2 Blog, 1 Sayfada Gösterilmektedir.
[1]

En Çok Okunanlar Son Yorumlananlar Hakkımda
POPÜLER MASONLAR ORDUDA (6710)
AKROSTİŞ YAZILARI (5432)
FOTOĞRAF-NÂME (5095)
EYMÜR-NÂME 1 (4568)
MODA-NÂME (4558)
EYMÜR-NÂME 3 (4526)
EYMÜR-NÂME 2 (4507)
Nûri KAHRAMAN (4188)
Bedford-nâme (4100)
BAYRAMLAŞALIM DOSTLAR! (3884)
ÜÇ ÖZTÜRK, BİR MEVLÂNÂ.. (1)
CHP-NÂME (1)
GACAROĞLU AHMET EFENDİ (1876-1962) (1)
FOTOĞRAF-NÂME (4)
37 YIL ÖNCESİ, KÖYDE BU GÜN.. (1)
NASIL BİR İL BAŞKANI? (1)
ERKAN TEMİZ BEYİN TELEFONU (1)
BİZ DE İMAM-HATİPLİYİZ Sn. ADİL AKYURT (1)
MODA-NÂME (3)
AKROSTİŞ YAZILARI (4)
 

Www.GirdapTasarim.Com Tarafından Hazırlanmıştır...